Prevence atopických onemocnění: ohrožená dětská populace
Atopické nemoci představují riziko pro 10 - 20% populace (pojmem atopické nemoci označujeme onemocnění, která jsou způsobena mnoha různými faktory - vlivy genetickými i faktory zevního prostředí). Preventivní opatření se rozdělují do tří úrovní. Do tzv. primární úrovně prevence patří preventivní opatření u rizikových dětí bez symptomů onemocnění. Sekundární prevence je zaměřená na děti, které již mají některé základní známky atopického onemocnění (třeba jen laboratorní). Terciální prevencí je prevence dalšího postupu onemocnění u pacientů s již dlouhotrvajícími projevy nemoci.
Vědecké údaje z poslední doby ukazují na vysoká rizika u novorozenců. Například v Německu se během posledních let narodilo pouze 58% novorozenců bez zvýšeného rizika atopie. Pokud zohledníme postupy primární prevence, které byly v poslední době navrženy, dospějeme k ještě více alarmujícím zjištěním. Více než jednu třetinu všech novorozenců bychom museli hodnotit jako rizikovou a tudíž jako kandidáty pro preventivní zásahy.
Vystavení organizmu alergenům interiérů představuje významný rizikový faktor právě pro časnou senzibilizaci (získání přecitlivělosti) organizmu. Je nutné si uvědomit, že kojenci a malé děti tráví 90% svého času právě v interiérech. Proto jsou děti dříve vystavovány alergenům interiérů než alergenům vnějšího prostředí. Zvlášť významné riziko představuje vystavení organizmu alergenům roztočů a zvířecí srsti. Právě tyto alergeny jsou v pozdějším věku významně sdruženy s astmatem. Rovněž plísně jsou důležitou součástí alergenů interiérů.
Škodlivost pasivního kouření již byla zmíněna, na tomto místě však má speciální význam. Bylo zjištěno, že pokud matky přerušily kouření během těhotenství, mělo jejich dítě výrazně sníženou nemocnost. V závěru této vědecké zprávy se zdůrazňuje význam kojení během prvních měsíců života, důležitost řádného větrání interiérů, důležitost zábrany styku s domácími zvířaty (i ve školách, jeslích a školkách) a vyhýbání se kouření a to i pasivnímu během těhotenství. Studie doporučuje, aby bylo ve veřejných prostorách kouření jednoznačně zakázáno.