Co je to alergie
Alergie
je neúčelně vynaložená obrana proti jinak neškodným látkám, jedná se tedy o nemoc imunitního systému.
Zdravý imunitní systém je schopen rozpoznat nebezpečí zvenku (vetřelce typu bakterií, virů nebo nádorových buněk) a zahájit imunitní reakci. Zdravý organismus se nebrání proti látkám, obsaženým v běžných potravinách nebo pylových zrnech.
Látky, které zdravým lidem neškodí, vyvolávají u jedinců s alergií obranné reakce. Tyto látky nazýváme alergeny. Může jít o pyl, zvířecí srst nebo běžné složky potravy. Projevy alergií mohou být různé: na kůži způsobují ekzémy, na sliznicích překrvení a otoky. Zejména v dětské populaci počet alergiků neustále narůstá. Některé druhy alergií mohou mít dědičný základ, jiné se vyvíjejí až během života.
Co jsou alergeny?
Alergeny jsou látky bílkovinné povahy, které u některých lidí vyvolávají tvorbu alergických protilátek.
Alergeny způsobují alergický zánět, nejčastěji na kůži, v trávicím traktu, nosní sliznici, očních spojivkách a v průduškách. U pacienta se při styku s alergenem spustí alergická reakce, která se projeví výše popsanými příznaky. Podobné příznaky však mohou způsobit i látky, které nemají povahu alergenů, tzv. iritanty.
Nejdůležitější alergeny
S alergeny se můžeme potkat u nás doma i venku. V interiérech bývají nejčastější příčinou vzniku alergických potíží roztoči a srst domácích mazlíčků. Roztočům se nejvíce líbí na matracích a lůžkovinách. Jeden gram prachu z matrace může obsahovat až 2000 roztočů.
Co se týče zvířat, nejagresivnější alergeny bychom našli u koček a malých hlodavců. Kočičí alergeny způsobují rýmu a astma dokonce několik měsíců poté, co zvíře domácnost opustilo.
Výskyt alergenů venku, zejména plísní a pylu, do značné míry ovlivňují klimatické a zeměpisné podmínky. Ve většině evropských zemí alergeny ve vzduchu monitorují stanice k tomu určené. Údaje se posléze shromažďují v Evropské síti alergenů ve vnějším ovzduší.