Potravinová alergie
Zvyšující se informovanost veřejnosti o vztahu dietních návyků a zdraví vedla k domněnce, že řada potravin vyvolává alergii. Např. jedna z posledních epidemiologických studií z Velké Británie uvádí, že toto přesvědčení sdílí přes 20 % obyvatel. Lékařská vyšetření těchto pacientů však prokázala, že výskyt nových potravinových alergií v průběhu daného časového období je ve skutečnosti nižší a týká se asi 2 - 3% britského obyvatelstva.
Jednou z hlavních překážek přesné diagnostiky potravinových alergií je jednak nedostatek spolehlivých in vitro (laboratorních) testů a dále fakt, že tzv. provokační testy jsou obvykle založeny na subjektivních hodnoceních. Lze očekávat, že tento problém však bude v brzké době vyřešen díky vývoji nových diagnostických postupů, založených na vědeckém základě.
Je třeba jasně rozlišovat mezi potravinovou alergií, která vzniká v časném dětství a v dospělosti. Zatímco dětské alergie jsou ve skutečnosti předstupněm alergie v dospělosti, o vzniku a výskytu nových případů potravinové alergie v dospělosti existuje jen málo studií. Proto existuje také jen málo spolehlivých informací o případných změnách ve výskytu potravinových alergií během posledních desetiletích.
Tyto změny a podchycení jejich četnosti jsou závislé na informovanosti veřejnosti a rovněž na změnách stravovacích zvyklostí. Zvýšená nabídka silně alergenních potravin, jako je třeba tropické ovoce, způsobila výskyt nových potravinových alergií v Evropě. Na druhé straně však výskyt některých dlouho známých potravinových alergií klesá. Příkladem může být alergie na kravské mléko, jejíž výskyt se od počátku tohoto století postupně snižuje, pravděpodobně v souvislosti s obnovenou popularitou kojení a používáním hydrolyzátů kravského mléka ve výživě kojenců.
Složky potravy, které vyvolávají přecitlivělost, se liší v závislosti na věku pacienta, zeměpisné oblasti i stravovacích návycích. Studie např. prokázaly, že u 15 - 30% dětí s alergií na mléko nebo vejce přetrvává tato alergie až do pozdějšího věku, zatímco alergie na burské oříšky a rybí maso trvá obvykle jen přechodně po dobu několika let. Potravinové alergie se u dospělých mohou objevit v každém věku, například v souvislosti se střevním onemocněním.