Medikamentózní léčba
Díky farmaceutickému výzkumu bylo během posledních desetiletí dosaženo podstatného pokroku v léčbě astmatu a alergických onemocnění. Na rozdíl od dřívějších antagonistů H1-receptorů patří dnes k nejčastěji předepisovaným léčivům selektivní beta2 agonisté a inhalační kortikoidy.
Je však třeba poznamenat, že v předepisování kortikosteroidů, antihistaminik k místnímu použití a kromoglykátu jsou mezi jednotlivými evropskými zeměmi velmi výrazné rozdíly. Na jedné straně zde existují jednotná mezinárodní kriteria a směrnice pro léčbu těchto onemocnění (např. u bronchiálního astmatu). Na straně druhé všeobecně přetrvávají velmi podstatné rozdíly v péči o pacienty, které jsou dány hlavně podílem neodborných lékařů na léčbě. Kromě potřeby širšího rozšíření a zejména využití doporučovaných jednotných postupů by bylo žádoucí, aby se léčba uskutečňovala v úzké spolupráci praktiků a specialistů.
Imunoterapie může poskytovat určitou ochranu proti přírodním alergenům v procesu tzv. desenzibilizace. Ta je založena na pravidelně opakovaném a řízeném vystavení organizmu vyvolávajícím alergenům. Obvykle jde o injekce příslušného alergenu v optimálně stanovené koncentraci. Tato metoda je v různých zemích Evropské unie využívána v různé míře. Je obvykle účinná, ale je nutné ji provádět jen pod dohledem speciálně vyškoleného lékaře v prostředí, kde je dostupná urgentní intenzivní péče.